NACHIP
Investicijska platforma za čisti (obnovljivi) vodik severnega Jadrana (NACHIP)
Investicijska platforma za čisti (obnovljivi) vodik severnega Jadrana (NACHIP) želi pospešiti in okrepiti inovacije, povezane z vodikovim ekosistemom Severnega Jadrana, z osredotočanjem na naložbe v tehnologije, povezane z obnovljivimi viri vodika, povezane s tremi vrednostnimi verigami: proizvodnjo, urbanimi območji in mobilnostjo ter maksimira učinek s prizadevanjem za izvajanje naložbene platforme, ki se bo uporabljala za nadaljnje vključevanje in prilagajanje naprednih tehnologij v ekosistem, ki bo prenosljiv na druge povezane regionalne inovacijske ekosisteme po vsej EU.
Projekt NACHIP temelji na skupni dolgoročni pobudi Slovenije, Hrvaške in Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine (Italija) za vzpostavitev čezmejnega vodikovega ekosistema in na projektu »Severnojadranska vodikova dolina – NAHV«, odobrenem v okviru razpisa Horizon Europe 2022 in podprtem vlade Hrvaške, Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine in Slovenije za prispevanje k nacionalnemu programu pametne specializacije (S3), ciljem Evropskega zelenega dogovora in Evropske vodikove strategije. Projekt predvideva dodatne naložbe v ekosistemu NAHV, ki ga sestavlja portfelj usklajenih in med seboj povezanih naložb v sodelujočih regijah.
Partnerstvo NACHIP vključuje ključne akterje treh izbranih dinamičnih vrednostnih verig na ciljnih ozemljih, kjer se tehnologije, povezane z vodikom, uporabljajo in širijo v proizvodnji, mobilnosti, ki vključuje kopenski in pomorski promet in logistiko, energetiko v urbanih območjih ter komunalni sektor.
MEJNIKI PROJEKTA
- vzpostavitev čezmejnega vodikovega ekosistema,
- vzpostavitev platforme za čisti (obnovljiv) vodik.
GALERIJA
LOGOTIPI
2027
10.447.133,32 EUR
141.744,71 EUR
Projekt je bil sofinanciran v višini 99.221,30 EUR iz Medregionalnega instrumenta za naložbe v inovacije (I3).
Institut Jožef Stefan (Slovenija), Meta Circularity d.o.o. (Slovenija), ECUBES tehnologije d.o.o. (Slovenija), Mestna občina Velenje (Slovenija), Zavod KSSENA (Slovenija), ETRA d.o.o. (Slovenija), Serichim s.r.l. (Italija), Faber s.p.a. (Italija), Meta Group s.r.l. (Italija), LEONITUS, d. o. o. (Hrvaška), Fakulteta elektrotehnike in računalništva Univerze v Zagrebu (Hrvaška), DOK-ING d.o.o. (Hrvaška).