NATURO – vključevanje ranljivih skupin v načrtovanje in upravljanje na naravi temelječih rešitvah z dolgoročnim mozaičnim upravljanjem

Cilj projekta NATURO je razviti strateški okvir, vključno s procesom in metodologijo, za krepitev zmogljivosti in opolnomočenje lokalnih skupnosti in zainteresiranih strani civilne družbe za soustvarjanje nacionalnih strateških načrtov. Projekt bo zlasti preučil, kako lahko tako imenovano mozaično upravljanje v kombinaciji z dolgoročnim in celostnim načrtovanjem in upravljanjem NBS (na naravi temelječih rešitev) poveča kakovost življenja ranljivih skupin s preoblikovanjem in spremembo uporabnosti obstoječih mestnih odprtih prostorov ob vključevanju NBS na primeru intervencij izpeljanih v tako imenovanih Micro Urban Living Labs. S tem se bo okrepila socialna in ekološka odpornost mestnih območij. NATURO bo razvijal, uporabljal in ocenjeval dolgoročne pristope upravljanja za vključujoče načrtovanje in upravljanje z NBS na lokalni ravni v različnih evropskih urbanih okoljih, pri čemer bo dosegel ranljive skupine z neenakim (oviranim) dostopom do obstoječih odprtih prostorov, ki so v funkciji NBS. Ta pristop lahko omogoči bolj vključujoč in trajen dostop do NBS na urbaniziranih območjih po vsej Evropi. NATURO obravnava potrebo po politični, finančni in javni podpori za NBS na različnih ravneh, in sicer s krepitvijo obstoječih upravnih struktur, delom na mikroravni z lokalnimi skupnostmi ter njihovim delovanjem v okviru obstoječih proračunskih in časovnih okvirih. NATURO bo doprinesel k prepoznavanju in usmerjanju dolgoročnih sprememb v procesih lokalnega upravljanja in oblikovanja politik, ki lahko resnično spremenijo način implementiranja NBS v mestnih okoljih in preizpraša vloge uporabnikov pri njihovi uporabi. To bo pripomoglo k ponovitvi in prenosljivosti znanj in pristopov, s čimer se bo zmanjšala neenakost pri dostopu do NBS kot ključnih značilnosti udobnih in kakovostnih odprtih prostorov v Evropi.

Na projektu kot partner sodeluje Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS). Mestna občina Velenje v projektu sodeluje le kot testni/pilotni primer v Sloveniji. Mestna občina Velenje bo pridobila načrt obnove parka pri Gimnaziji Velenje, ki naj bi vključeval rešitve, ki bodo park naredile bolj odporen na klimatske spremembe in privlačnejši za dijake Gimnazije in Šolskega centra Velenje.

 

V torek, 1. 10. 2024, je potekala prva delavnica projekta NATURO v Velenju. Poleg projektnih partnerjev in strokovnjakov so se je udeležili tudi dijaki in profesorji Gimnazije Velenje.

Program delavnice je bil usmerjen v prepoznavanje deležnikov z vidika potencialov parka za raznovrstne uporabnike ter z vidika urejanja in vzdrževanja parka. Na delavnici je predstavnik vodilnega partnerja SLU na kratko predstavil projekt. Na kratko se je preko videokonference oglasil projektni partner iz WUR, ki je predstavil strateški okvir NATURO, ki temelji na konceptu mozaičnega upravljanja in je predstavil povezljivost organizacijskega, taktičnega in operativnega nivoja upravljanja. Potem pa se je začelo skupinsko interaktivno delo. Po skupinah smo delali na velikih plakatih in skozi razmišljanja in pogovore prepoznavali relevantne deležnike, njihovo vlogo v prostoru, interes, moč, ki jo imajo in podobno. Po tej prvi nalogi, smo odšli v park, tako da so tudi tuji projektni partnerji spoznali lokacijo. Ko smo se vrnili, smo se zopet posvetili temi deležnikov. Opredelili smo probleme in cilje, ki jih želimo doseči na izbrani testni lokaciji v okviru projekta ter z metodo SWOT prepoznavali prednosti, slabosti, priložnosti in grožnje, ter na koncu iskali izhodne strategije, kako jih prednosti in priložnosti izkoristiti in kako slabosti ali grožnje premostiti oz. omiliti. Delavnica je pomenila prvi vpogled v delo z deležniki, še posebej z dijaki in njihovimi profesorji kot zainteresiranim delom javnosti. Tako smo naredili tudi prve korake v smeri so-učenja.

Za konec smo ostali pri temi so-učenje in dodali še vrednotenje. Projektni partner UIRS je pripravil kratko predstavitev o tem, kaj in kako lahko vrednotimo v procesih mozaičnega upravljanja, od odzivnosti in zainteresiranosti deležnikov do skupnega analiziranja konkretnega prostora, zasnove njegove prenove, do uporabe ter vzdrževanje.

Delavnico smo zaključili z ogledom gradu in Velenjskega jezera

 

Skupinska fotografija udeležencev delavnice projekta Naturo v Velenju

GALERIJA

Park ob gimnaziji v Velenju

Park ob gimnaziji v Velenju

Park ob gimnaziji, podoba hrasta

Park ob gimnaziji v Velenju, fitnes na prostem

category icon
Kategorija:
Zeleno
Status:
V teku
iconLeto zaključka:

2026

iconVrednost:

Projekt se izvaja v okviru programa DUT-DRIVING URBAN TRANSITIONS.

iconPartnerstvo:

SLU – Swedish University of Agricultural Sciences, Department of Landscape Architecture, Planning and Management, Švedska
WUR – Wageningen University, Nizozemska
UIRS – Urbanistični inštitut Republike Slovenije, Slovenija
LCC – Living Cities and Comunities, Švedska
EUKN – European Urban Knowledge Network, Nizozemska
Občina Tyresö, Švedska
Občina ‘s-hertogenbosch, Nizozemska
Mestna občina Velenje, Slovenija

Projekti v izvajanju

Vizualna upodobitev prenovljene Cankarjeve ceste

EU projekt

V teku

Zeleno

Trajnostna mobilnost v Velenju – obnova Cankarjeve

EU projekt

V teku

Zeleno

UP-SCALE – urbani pionirji na poti do podnebne nevtralnosti

Podpis zaveze k misiji 66 institucij v Velenju

V teku

Zeleno

Misija 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest

Logotip projekta ELENA MOVeNERGY

EU projekt

V teku

Zelena preobrazba

MOVeNERGY – energetski program za podnebno nevtralnost

Logotip projekta Renov AID

EU projekt

V teku

Zeleno

RENOV-AID – integrirane storitve za celovito prenovo

Logotip projekta NACHIP

EU projekt

V teku

Zeleno

NACHIP – obnovljivi vodik v urbanih območjih

Logotip projekta HEAT 35 program Srednja Evropa

EU projekt

V teku

Zeleno

HEAT 35 – preoblikovanje sistemov daljinskih ogrevanj

Logotip projekta Elaborator program Obzorja

EU projekt

V teku

Pametno

ELABORATOR – varna, vključujoča in trajnostna mobilnost

Logotip projekta DoorCE

EU projekt

V teku

Pametno

DoorCE – odprti javni podatki

ZAVRTI IN SE RAZVAJAJ!

  • Kolo lahko zavrtiš enkrat na dan.
Poizkusi srečo
Strinjam se, da me Mestna občina Velenje obvešča o vseh svojih novostih in dogodkih, saj želim biti informiran/-a o pomembnem dogajanju v mojem kraju.
Več o vaših novih pravicah po GDPR uredbi izveste tukaj.
Never
Remind later
No thanks
Skip to content