Na terenu začenjamo z obnovo sistema daljinskega ogrevanja

V Mestni občini Velenje aktivno nadaljujemo s prvo fazo enega največjih razvojnih projektov v regiji – preobrazbo sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline. Danes smo z lokalnimi izvajalci podpisali pogodbi za prvo fazo obnove daljinskega sistema, saj bomo še v tem tednu začeli z deli na terenu. Preobrazba sistema daljinskega ogrevanja je prvi projekt v sklopu prestrukturiranja, ki prehaja v fazo izvajanja. Župan Peter Dermol je ob podpisu poudaril, da začenjamo z izvedbo izjemno pomembnega projekta z velikim družbenim pomenom, ki predstavlja pomemben korak k zanesljivi, trajnostni in pravični energetski prihodnosti Šaleške doline.

Podpisani sta bili dve pogodbi z izvajalci: pogodba za obnovo izolacij in podporja na distribucijskem sistemu z vodilnim izvajalcem Nivig in partnerji Andrejc, Esotech ter Metallum Zorman, v vrednosti 3,39 milijona evrov brez DDV in pogodba za posodobitev toplotnih postaj z vodilnim izvajalcem Esotech v vrednosti 1,22 milijona evrov brez DDV.

Vrednost prve faze preobrazbe daljinskega sistema ogrevanja, ki znaša 24,8 milijona evrov, je sofinancirana s 96,13 % nepovratnih sredstev – 19,9 milijona evrov iz Evropskega sklada za pravični prehod ter 3,5 milijona evrov iz državnega proračuna. Preostanek zagotavljata Mestna občina Velenje in Občina Šoštanj. Odločitev o podpori projektu že imamo, čakamo samo še pogodbo o sofinanciranju. Pogodba o sofinanciranju prve faze projekta Preobrazba daljinskega sistema Šaleške doline s pristojnim ministrstvom bo podpisana takoj, ko bo projekt uradno uvrščen v državni načrt razvojnih programov (NRP), o čemer bomo javnost sproti obveščali. Naša želja je bila, da bi to pogodbo podpisali že danes skupaj z izvajalskimi pogodbami, vendar zaradi postopkovnih rokov to še ni bilo mogoče. Ker pa časa za izvedbo ni veliko, je nujno, da z obnovo začnemo čim prej – zato smo danes podpisali izvajalske pogodbe, da lahko izvajalci nemudoma začnejo z deli na terenu.

Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol je ob podpisu povedal: »Projekt ima izjemen družbeni pomen, saj bo bistveno prispeval k zmanjšanju izgub v sistemu daljinskega ogrevanja, postopnemu opuščanju rabe premoga in vplival na stroške ogrevanja za uporabnike. Obnovili bomo kar 8 km omrežja v urbanih naseljih, kar pomeni velik poseg v prostor in veliko odgovornost za vse vpletene. Ključno bo, da projekt vodimo vključujoče, odgovorno in skladno s časovno zahtevnimi terminskimi načrti. Pot do pridobitve evropskih sredstev ni bila enostavna – bilo je veliko usklajevanj in naporov, da smo uspeli prepričati tako slovenske kot evropske odločevalce o strateškem pomenu tega projekta za lokalno skupnost, ki sama takšne investicije ne bi zmogla financirati. Zato se zahvaljujem Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj, ki je poskrbelo, da so evropska sredstva prišla v naš prostor, ter Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, s katerim bomo podpisali pogodbo o sofinanciranju, takoj ko bo mogoče. Verjamem, da bomo uspešno počrpali evropska sredstva, učinkovito izvedli dela na terenu in pokazali Evropski komisiji, da je Sklad za pravičen prehod potreben tudi v naslednji finančni perspektivi.«

Podpisa pogodb se je udeležila tudi vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji dr. Jerneja Jug Jerše, ki je izpostavila, da Evropa ni le abstrakten pojem, ampak da z vključevanjem znanja in potreb lokalnega prebivalstva konkretno odgovarja na izzive današnjega časa. Sklad za pravični prehod je namenjen zagotavljanju dodatne podpore gospodarskemu prestrukturiranju in razvoju na območjih, ki so dolgo temeljila na energetsko intenzivnih panogah. Ob tem je poudarila: »Projekt, ki ga začenjamo, je ključen – ne samo za okoljsko prenovo, temveč tudi za socialno pravičen razvoj. Njegova obnova in posodobitev bosta zagotovili cenovno dostopen in trajnosten sistem za prihodnost.«

Direktor Komunalnega podjetja Velenje mag. Gašper Škarja je poudaril, da pospešeno pripravljajo podlage za najbolj ekonomično rešitev pri umeščanju obnovljivih virov energije, ki bodo v celoti nadomestili premog. »Objavili smo javni poziv promotorjem k oddaji vlog o zainteresiranosti za izvedbo projekta, rok za oddajo je 30. 9. 2025. Ne iščemo samo tehničnih rešitev, ampak tudi poslovne modele, saj si želimo večje vključenosti lokalnih skupnosti in komunalnega podjetja v samo proizvodnjo toplote. Le tako bo mogoč vpliv na sestavo cene toplote. Po izteku roka za zbiranje vlog bomo vse prispele predloge analizirali in jih dali v javno obravnavo, saj verjamemo, da bomo s skupnim dialogom prišli do najboljših rešitev.« Za uspešno izvedbo projekta je nujno doseči tudi sočasni obnovi dveh državnih cest, Šaleške in Kidričeve ceste, saj je distribucijsko omrežje, ki se nahaja pod cestama, dotrajano.

Preobrazba sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline bo potekala v treh fazah do leta 2033. V prvi fazi bomo prenovili 1.851 metrov primarnega in magistralnega omrežja, nadgradili več toplotnih postaj ter nadaljevali z digitalizacijo sistema. Ob koncu prve faze pričakujemo letni prihranek 21.368 MWh toplotne energije ter zmanjšanje emisij CO₂ za več kot 6.000 ton.

Druga faza predvideva umeščanje novih obnovljivih virov energije. V okviru tehnične pomoči evropskega projekta ELENA in v sodelovanju z Evropsko investicijsko banko smo v začetku junija objavili javno naročilo za izdelavo projektne dokumentacije za postavitev sistemov za letni režim delovanja. Hkrati so že v postopku pridobivanja dovoljenja za namestitev toplotne črpalke na Centralni čistilni napravi Šaleške doline, s katero bi zagotovili vir toplote tudi za Občino Šoštanj. V tem trenutku se na območju Velenja izvaja prostorska umestitev postavitve sončne elektrarne, toplotne črpalke in zalogovnika, s ciljem zmanjšanja odvisnosti od fosilnih virov in zagotavljanja trajnostnega letnega režima ogrevanja. V prihodnjem letu nas čakajo tudi razpisi za gradnjo, pri čemer določene aktivnosti že potekajo.

V tretji fazi sledi še energetska prenova stavb z zniževanjem temperaturnega režima, prilagoditvijo notranjih sistemov in sanacijo ovojev stavb.

Preobrazba sistema daljinskega ogrevanja predstavlja enega ključnih projektov v okviru Sklada za pravični prehod, v sklopu katerega Mestna občina Velenje izvaja več strateških naložb v skupni vrednosti okoli 73 milijonov evrov. Med njimi izstopajo še Center prihodnosti, Tehnološki park Velenje in Poslovna cona Pesje, za katero smo ravno danes prejeli pogodbo o sofinanciranju.

ZAVRTI IN SE RAZVAJAJ!

  • Kolo lahko zavrtiš enkrat na dan.
Poizkusi srečo
Strinjam se, da me Mestna občina Velenje obvešča o vseh svojih novostih in dogodkih, saj želim biti informiran/-a o pomembnem dogajanju v mojem kraju.
Več o vaših novih pravicah po GDPR uredbi izveste tukaj.
Never
Remind later
No thanks
Skip to content