Vas zanima, kako si lahko sami izdelate slikofrc - knjižico, v kateri risbe oživijo? Ob svetovnem dnevu knjige vabljeni na delavnico ustvarjanja animiranih podob.
Slikofrc ali optična igrača je zasnovana kot majhna knjižica z več skupaj spetimi listi (optimalno število strani je 30). Na vsaki strani je risba ali fotografija, ki se rahlo razlikuje od predhodne. Učinek gibanja dobimo, če z eno roko primemo knjižico, s palcem druge roke pa knjigo na hitro prelistamo. Ta optična igrača je bila zelo popularna na koncu 19. in na začetku 20. stoletja.
Idejo o knjižici s serijo slik, ki oživijo ob listanju z imenom filoskop, je leta 1860 razvil že Francoz Pierre-Hubert Desvignes, vendar danes velja za izumitelja angleški tiskar John Barnes Linnett, ki je igračo tudi izdelal in patentiral leta 1868. Leta 1882 je podobno igračo v Ameriki patentiral Henry Van Hoevenbergh in jo označil za optično igračo, ki deluje po zaslugi vztrajnosti vida. Razlika med njima je bila še v tem, da so bili listi v tej knjižici daljši, kar je omogočalo lažje prelistavanje.
Imena za tovrstno optično igračo se razlikujejo od države do države. V Ameriki je znana kot flip book (flip –obrat – in book – knjiga), v Franciji folioskop (lat. folio – list) ali cinéma de poche (žepni kino), v Nemčiji Daumenkino (palčni kino) v Angliji flick ali flicker book (flick – frcniti), pri nas pa se uporabljata izraza slikofrc in listanka.
Delavnico si lahko ogledate tukaj: https://youtu.be/1O-6ywL1fNc