Državni svet podprl pobudo Petra Dermola za ureditev trajne namestitve odraslih oseb z motnjami v razvoju v Zgornji Savinjski dolini
Na seji Državnega sveta Republike Slovenije je državni svetnik in župan Mestne občine Velenje Peter Dermol na Vlado Republike Slovenije in Ministrstvo za solidarno prihodnost naslovil pobudo, s katero ju poziva k zagotovitvi ustreznih in trajnih nastanitvenih kapacitet za odrasle osebe z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem in telesnem razvoju na območju Zgornje Savinjske doline. Pobuda se nanaša na 15 uporabnikov Varstveno-delovnega centra SAŠA, ki zaradi neustreznih pogojev v najemniških prostorih enote Mozirje potrebujejo novo namestitev. Obstoječi objekt, ki ga zavod najema od zasebnega lastnika, je zaradi pomanjkljivega vzdrževanja p
ostal nevaren in neprimeren za bivanje, zato je bila najemna pogodba odpovedana in se izteče 23. julija letos. V naslednjih dveh letih bo tako nujno zagotoviti trajno in ustrezno namestitev za petnajst uporabnikov v Zgornji Savinjski dolini. Državni svet je pobudo soglasno podprl in jo posredoval Vladi RS in Ministrstvu za solidarno prihodnost.
Pobuda, ki jo je na 28. redni seji državnega sveta podal župan in državni svetnik Peter Dermol, izpostavlja, da je za kakovostno izvajanje socialnovarstvenih storitev bistvenega pomena, da se te izvajajo v ustreznih, varnih in zdravju neškodljivih prostorskih pogojih. Odrasle osebe z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem in telesnem razvoju potrebujejo stabilno bivalno okolje in celostno podporo pri vsakdanjem življenju. Odgovornost države in izvajalcev storitev je zagotoviti infrastrukturo, ki tem osebam omogoča dostojno bivanje, primerno delo ter aktivno vključevanje v skupnost. Varstvenodelovni center SAŠA je regijski javni socialno varstveni zavod, ki pokriva območje upravnih enot Velenje, Žalec in Mozirje. Trenutne nastanitvene kapacitete zavoda so pretežno v lasti Republike Slovenije, izjema pa je enota v Mozirju, ki se nahaja v prostorih zasebnega lastnika. Žal se je v času trajanja najemnega razmerja izkazalo, da objekt ni ustrezno investicijsko vzdrževan. Čeprav si je vodstvo zavoda na pobudo svojcev uporabnikov v zadnjem letu, v sodelovanju z Ministrstvom za solidarno prihodnost, prizadevalo z lastnikom doseči dogovor o sanaciji objekta, pa ta ni pristopil k odpravi ugotovljenih pomanjkljivosti. Zaradi nastalih razmer in zavedanja, da je treba uporabnikom in zaposlenim zagotoviti varno in zdravju neškodljivo okolje za bivanje in delo, je vodstvo zavoda odpovedalo najemno pogodbo – ta se izteče 23. julija 2025. Zaradi navedenega se bo petnajst uporabnikov, vključenih v institucionalno varstvo, začasno preselilo v enoto Velenje. Dva uporabnika z večjimi zdravstvenimi potrebami bosta nastanjena v prilagojenih prostorih bivalne enote Živa Velenje, preostalih trinajst pa bo začasno bivalo v Domu za varstvo odraslih Velenje, kjer bodo lahko ostali največ dve leti. Vseh petnajst uporabnikov bo v dopoldanskem času vključenih v zaposlitvene delavnice enote Ježek Velenje. Štirinajst uporabnikov, ki dnevno obiskujejo varstvo in zaposlitvene delavnice v enoti Mozirje in niso v vključeni v institucionalno varstvo, se bo začasno vozilo v dnevno varstvo v enoto Maksi Žalec. Za uporabnike, ki prihajajo iz občin Nazarje, Rečica ob Savinji in Mozirje, vodstvo zavoda še ni našlo primernih začasnih prostorov.
V naslednjih dveh letih bo tako nujno zagotoviti trajno in ustrezno namestitev za petnajst uporabnikov. Želja svojcev in lokalne skupnosti je, da storitev ostane v Zgornji Savinjski dolini. Občina Rečica ob Savinji razpolaga z zemljiščem s pripravljenim občinskih podrobnih prostorskim načrtom za izvajanje socialnovarstvenih storitev in dodatnimi zemljišči, kjer bi lahko zgradili stanovanjske skupnosti za štiri do šest uporabnikov.
Vlado RS in Ministrstvo za solidarno prihodnost zato državni svetnik poziva, da čim prej zagotovita finančna sredstva in omogočita trajno rešitev nastanitve odraslih oseb z motnjami v razvoju. Državni svet je pobudo soglasno podprl in jo posredoval Vladi.
