30. marec 2020
Zap. št. 62
Član sveta JOŽE HRIBAR je podal naslednjo pobudo:
Te odredbe same po sebi so neizvedljive:
- v lekarnah ni mask in rokavic že več kot 14 dni, policija pa že popisuje ljudi brez mask pred trgovinami.
- v trgovina ne moreš kupiti razkužil , tudi več kot 14 dni
- od kod bodo upravniki zdaj dobili vsa ta razkužila? Kakšen strošek bo to za upravljalca in kakšen za stanovalce, če bo prišlo do realizacije tega ukrepa.
MO Velenje bi morala občane obveščati:
- kje lahko dobijo, kupijo zaščitne maske in rokavice
- kje lahko dobijo ali kupijo razkužila
Zaščitne maske v Velenju proizvaja HTZ delavnica zaščitnih sredstev.
ODGOVOR:
Odredbo je izdala Vlada Republike Slovenije. Mestna občina Velenje se skupaj s Civilno zaščito Mestne občine Velenje trudi, da pridobiva zaščitno opremo, ki jo je v te času zelo težko pridobiti. Količina zaščitne opreme je omejena in jo zagotavljamo le za tiste, ki to opremo nujno potrebujejo zaradi opravljanja nujnih služb (zdravstvo, prostovoljci, civilna zaščita, gasilci, komunalno podjetje …). Občanom priporočamo, da uporabljajo rute, šale ali si zaščitno masko izdelajo sami doma.
Odgovor so pripravili v Uradu za razvoj in investicije.
25. marec 2020
Zap. št. 61
Član sveta SEBASTJAN APAT je podal naslednjo pobudo:
V skladu s 17. v povezavi z 18. členom Poslovnika Sveta Mestne občine Velenje postavljam naslednje pisno vprašanje oziroma pobudo v zvezi z ukrepi za pomoč gospodarstvu v Mestni občini Velenje. Na spletni strani MO Velenje sem zasledil, da v Upravi MO Velenje pripravljate ukrepe za pomoč gospodarstvu v MO Velenje. Ob tem želim najprej pozdraviti in se iskreno zahvaliti vsem in vsakomur za vse dosedanje aktivnosti, ukrepe, priporočila in prizadevanja za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom oziroma COVID-19. Vsi skupaj se moramo zavedati, da je dokler ne bo na voljo cepiva in zdravila, naša edina možnost upočasnitev širjenja virusa. Vsak od nas bi se moral zavedati te odgovornosti in narediti vse, kar je v okviru naših zmožnosti za to.
Aktualna Vlada RS je že pripravila in sprejela prve ukrepe, zdravstvene, finančne in gospodarske narave, in sicer s ciljem zagotoviti vse možne potenciale za uspešen spopad z epidemijo ter s ciljem zagotoviti vsem državljankam in državljanom in gospodarstvu finančno blazino za prebroditev krize. Prav tako tudi Državni zbor RS s sprejemom prvih zakonov.
V Upravi MO Velenje ste že tudi, kot izhaja iz spletne strani MO Velenje, za pomoč podjetjem za zmanjšanje posledic, ki nastajajo zaradi sprememb poslovanja gospodarskih družb v MO Velenje, pripravili predlog za oprostitev najemnin za tiste podjetnike in obrtnike, ki imajo v najemu nepremičnine, ki so v lasti MO Velenje.
V zvezi z navedenim sprašujem naslednje:
1. Ali razmišljate tudi o oprostitvi plačila NUSZ za fizične osebe z dejavnostjo in pravne osebe, torej podjetja?
ODGOVOR:
Na podlagi sprejetih ukrepov države, podobna vprašanja naslavljajo na MOV in FURS nekateri zavezanci, pravne osebe in samostojni podjetniki, ki v času izrednih razmer ne morejo poslovati.
Mestna občina Velenje tako kot v preteklih letih in skladno z roki opredeljenimi v veljavni zakonodaji, na Finančno upravo RS (FURS) že konec meseca januarja tega leta posredovala podatke za odmero NUSZ za pravne in fizične osebe. Navedeno pomeni, da že začetih postopkov FURS-a ni mogoče časovno zamikati, kot so to storile nekatere občine v Sloveniji.
Pravne osnove za oprostitev NUSZ občine zaenkrat nimamo, imajo pa vsi zavezanci za odmero NUSZ v izrednih razmerah možnost odloga plačila oz. možnost obročnih plačil skladno z Zakonom o davčnem postopku, ki določa:
- 101. člen za fizične osebe določa, da lahko davčni organ dovoli odpis, delni odpis in odlog plačila davka za čas do dveh let oziroma dovoli plačilo davka v največ 24 mesečnih obrokih v obdobju 24 mesecev, če bi se s plačilom davčne obveznosti lahko ogrozilo preživljanje davčnega zavezanca in njegovih družinskih članov,
- 102. člen za pravne osebe pa določa, da lahko davčni organ dovoli odlog plačila davka za čas do dveh let oziroma dovoli plačilo davka v največ 24 mesečnih obrokih v obdobju 24 mesecev, če bi davčnemu zavezancu zaradi trajnejše nelikvidnosti ali izgube sposobnosti pridobivanja prihodkov iz razlogov, na katere davčni zavezanec ni mogel vplivati, nastala hujša gospodarska škoda in bi davčnemu zavezancu odlog in obročno plačevanje davka omogočilo preprečitev hujše gospodarske škode.
Ker skladno z zakonodajo postopke odmere in odloge plačil oz. obročno plačevanje NUSZ vodi in o tem odloča Finančna uprava RS, morajo zavezanci vlogo podati direktno na FURS.
Odgovor so pripravili v Uradu za urejanje prostora.
2. O kakšnih ukrepih s ciljem zmanjšanja posledic, ki nastajajo zaradi sprememb poslovanja gospodarskih družb v MO Velenje za razbremenitev fizičnih oseb z dejavnostjo ter pravnih oseb z vidika pristojnosti občine še razmišljate oziroma kakšne predloge ste prejeli s strani podjetij v MO Velenje?
ODGOVOR:
Uprava Mestne občine Velenje pripravlja sklep o oprostitvi najemnin za nepremičnine v lasti Mestne občine Velenje, ki jih imajo v najemu pravne ali fizične osebe, ki opravljajo pridobitno dejavnost, ter za najemnike, ki imajo v najemu prostore javnih zavodov, katerih ustanoviteljica je občina, ter o oprostitvi taks za uporabo javnih površin. Sklep boste svetnice in svetniki obravnavali na dopisni seji. Ostale ukrepe bomo pripravili po tem, ko bo Vlada RS sprejela ukrepe za blažitev posledic pandemije, iz katerih bo razvidno na katerih področjih in za katere skupine je pomoč še potrebna. Največ podjetnikov se je obrnilo na nas za oprostitev najemnine za prostore, ki jih ima v lasti občina, nekaj pa jih je prosilo tudi za znižanje nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča.
Odgovor so pripravili v Uradu za razvoj in investicije.
3. Ali so v okviru ukrepa brezplačne dostave toplega obroka na dom zajeti tudi osnovnošolci iz socialno ogroženih družin z osnovnih šol v MO Velenje?
ODGOVOR:
Da. Poleg seznama socialno ogroženih družin, ki so vključeni v sistem Javne kuhinje in seznama, ki ga vodi Center za socialno delo, smo še posebej pozvali vse ravnatelje osnovnih šol v MO Velenje, da posredujejo informacije, v kolikor se je v zadnjih tednih pojavila kakšna družina z majhnimi otroci, ki ji bi bilo potrebno zagotoviti brezplačni topli obrok. Seznam se dnevno dopolnjuje. Za pripravo in kuhanje je zadolžen Dom za varstvo odraslih, samo razdeljevalnico kosil pa smo uredili v OŠ Miha Pintarja Toleda. Brezplačne tople obroke na dom dostavljajo prostovoljci Udarnik, ki deluje pod okriljem Mladinskega centra Velenje.
Odgovor so pripravili v Uradu za družene dejavnosti.
19. marec 2020
Zap. št. 60
Član sveta JOŽE HRIBAR je podal naslednjo pobudo:
1. Koliko je okuženih v MO Velenje?
Informacija o število okuženih po regijah in tudi po občinah je objavljena na povezavi Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki je objavljena tudi med Koristnimi povezavami na povezavi Koronavirus informacije. Aktualna informacija je dostopna na povezavi https://www.nijz.si/sl/dnevno-spremljanje-okuzb-s-sars-cov-2-covid-19.
Odgovor so pripravili v Kabinetu župana.
2. Kje imajo na zalogi zaščitne maske in razkužila, če sploh kje?
Če spremljate dnevno dogajanje, veste, da se na državnem nivoju dnevno borijo pridobiti ustrezno količino zaščitne opreme za najbolj ranljive skupine (zdravstvene delavce, zaposlene v domovih za ostarele). Z zaščitno opremo na območju mestne občine Velenje razpolaga Civilna zaščita, ki pa jo ima trenutno samo za prostovoljce, ki delujejo v sistemu civilne zaščite in pomagajo na terenu (Viški hrane, pomoč na domu, gasilci). Prav tako si Mestna občina Velenje, preko različnih kanalov, trudi nabaviti ustrezno količino zaščitnih mask za potrebe najbolj ranljivih skupin.
Odgovor so pripravili v Kabinetu župana.
3. Ali kdo nadzira delovanje gostinskih lokalov, ker krožijo govorice, da se nekateri ne držijo prepovedi in ilegalno točijo pijačo (med tem en lokal v KS Gorica)?
Delovanje gostinskih lokalov nadzira zdravstvena inšpekcija in policija. V kolikor redarska služba dobi kakšno prijavo, obvestijo zdravstveno inšpekcijo.
Odgovor so pripravili v Kabinetu župana.
17. marec 2020
Zap. št. 59
Član sveta MATEJ JENKO je podal naslednjo pobudo:
Ukrepi proti korona virusu bodo veljali še kar nekaj časa, zato je potrebno pravočasno pripraviti občane in mesto, da bo morala družba delovati tudi v daljšem obdobju, kljub ukrepom kar se da dobro in funkcionalno, da bo čim manj negativnih posledic – za občane in gospodarstvo. Županu in ostalim svetnikom MO Velenje dajem pobudo, da se takoj pripravi sklepe za del delavcev občinskih podjetij in organizacij, ki so že plačani iz javnega denarja (iz proračuna MO Velenje). Da se v času varnostnih ukrepov, ko ne hodijo v redno službo preusmerijo v službo za pomoč občanom (za zagotavljanje javnih servisev, nabava hrane, zdravil, ostalih nujnih stvari, ipd.). Da to ne bo le domena prostovoljcev ampak bo servis občine, ki poskrbi, da opravi svoj javni namen in funkcijo – da za občane, ki potrebujejo pomoč poskrbi, kar je v njeni moči. Glede na to, da bodo ukrepi veljali dlje časa in da se bodo ukrepi najverjetneje še poostrili predlagam, da se odpre telefonska številka in da MO Velenje organizira celovit servis. To bi verjetno morala biti naloga civilne zaščite, vendar žal od poveljnjika CZ B.Škarje nisem do danes dobil niti odgovora na vprašanja, ki sem jih naslovil nanj osebno in javno, zato pobudo naslavljam na zgoraj omenjene.
Predlagam, da se naredi:
– sprejemno-informativni center na MOV (za sprejem naročil, ki se ga bo po potrebi tudi razširilo na druga področja)
– priprava naročil po trgovinah (ljudje po trgovinah, v trgovinah se je potrebno dogovoriti tudi za popuste),
– prevozi do strank (zagotovi prevozna sredstva in raznašalce)
– nadzor nad ukrepi (redarstvo)
(da ne pride do izkoriščanja je še pred tem potrebno dogovoriti tudi pravila, kdo in kolikokrat je upravičen do te pomoči)
ps. Razume se, da mora MO Velenje zagotoviti vse potreben ukrepe in navodila za zaščito pred virusom (da se ljudje, ki so v tem procesu ne okužijo in da ne okužijo drugih). To velja za vse, tudi za te prostovoljce, ki že danes izvajajo to pomoč.
ODGOVOR:
Najlepša hvala za pobudo. V Upravi Mestne občine Velenje smo sprejeli in še vedno dnevno sprejemamo, vrsto ukrepov, ki bi v teh izrednih razmerah olajšale življenje občank in občanov in zajezili širjenje koronavirusa. V Velenju je večina storitev še vedno na voljo in dosegljivih preko telefona oz. elektronske pošte. Urejanje zadev z Upravo Mestne občine Velenje je možno preko telefona in elektronske pošte, saj uslužbenci Mestne občine Velenje delo v čim večji meri opravljajo od doma. Prav tako redarska služba skupaj s policijo nemoteno opravlja naloge varovanja ljudi in premoženja. Če se bodo pojavile kakršenkoli potrebe, se bomo ustrezno organizirali.
Odgovor so pripravili v Kabinetu župana.
16. marec 2020
Zap. št. 58
Članica sveta SUZANA KAVAŠ je podala naslednjo pobudo:
Glede na današnji javni poziv s strani MO Velenje - k zaprtju vseh nenujnih poslovno-gospodarskih subjektov, podajam pisno pobudo za odobritev finančnih sredstev v občinskem proračunu občine Velenje, za vse tiste poslovno-gospodarske subjekte, ki zaradi Corona VIRUSA ne morejo normalno poslovati. S tem ukrepom bi se zagotovo blažila povzročena gospodarska škoda, ki bo nastajala v prihodnjih dneh. Finančna pomoč bi zagotovo veliko pripomogla pri reševanju finančnih težav, s katerimi se bodo zagotovo soočali podjetniki po koncu epidemije.
ODGOVOR:
Najlepša hvala za pobudo. V prihodnjih dneh bomo v Upravi Mestne občine Velenje preverili še ostale možnosti, ki so v naši pristojnosti, za uvedbo izrednih ukrepov za zmanjšanje posledic, ki nastajajo zaradi sprememb poslovanja gospodarskih družb v naši občini. Zavedamo se, da ima širjenje okužb z novim koronavirusom izrazito negativen vpliv tudi na gospodarstvo v Šaleški dolini. Ukrepe, ki jih bomo sprejeli kot pomoč gospodarstvu bomo poskušali dopolniti z ukrepi, ki jih bo sprejela država.
Odgovor so pripravili v Kabinetu župana.
16. marec 2020
Zap. št. 57
Član sveta MATJAŽ PEČOVNIK je podal naslednje vprašanje:
Številni zaposleni, samozaposleni ter pogodbeni delavci ter delavke v Mariboru in okolici so zaradi razglasitve ukrepov obvladovanja epidemije SARS-CoV-2 čez noč ostali brez možnosti opravljanja svoje poslovne dejavnosti. Njihova eksistenca in posledične eksistenca njihovih družin je že sedaj resno ogrožena.
V Levici pozivamo, da Mestna občina Velenje nemudoma uvede sledeče blažilne solidarnostne ukrepe:
1. znižanje vseh stroškov (najemnine ipd.) za pravne subjekte in posameznike, ki svojo dejavnost opravljajo v prostorih v lasti MOV in za katere je mogoče oceniti, da so ukrepi ogrozili možnost izvajanja njihove dejavnosti ter zagotavljanja njihove eksistence (mikro podjetja vseh organizacijskih oblik, samozaposleni, samostojni podjetniki, samostojni ustvarjalci itn.);
2. izvede delno predplačilo pogodbenih stroškov pogodbenim partnerjem, ki imajo z Mestno občino Velenje sklenjeno pogodbo na podlagi njihove uspešne prijave na javni razpis ali javni poziv (nevladne organizacije, samostojni ustvarjalci, samostojni podjetniki itn.) ter tako pomaga ohraniti njihovo delovanje;
3. sprejme sklep, da se pogodbene obveznosti pogodbenim partnerjem, ki imajo z Mestno občino Velenje sklenjeno pogodbo na podlagi njihove uspešne prijave na javni razpis ali javni poziv (nevladne organizacije, samostojni ustvarjalci, samostojni podjetniki itn.) prilgodijo nastalim okoliščinam;
4. pri pravnih osebah, kjer je MOV ustanoviteljica ali soustanoviteljica preveri možnost zagotavljanja začasnih ukrepov za blaženje stiske meščanov in meščank.
5. nekateri otroci v šoli dobijo edini (topel) obrok. V sodelovanju z vodstvom šol bi lahko občina bodisi pozvala lokalne ponudnike bodisi sama skupaj s humanitarnimi organizacijami poskrbela, da se socialno ogroženim otrokom priskrbi vsaj en topel obrok dnevno.
6. Pomoč brezdomcem - v javnosti smo zasledili, da se morajo z današnjim dnem zapreti dnevni centri za brezdomce, drugih natančnejših navodil pa organizacije, ki pomagajo brezdomcem še niso dobile. Predvidevam, da jih od države tudi ne bodo. V tem primeru bi morali CSDji, Karitas, RK Velenje in druge nevladne org. pripraviti ukrepe za brezdomce, ki so v teh časih zelo ranljiva skupina.
V Levici predvidevamo, da bodo ukrepi obvladovanja epidemije SARS-CoV-2 veljali dlje kot napovedanih 14 dni in da bodo posledice ukrepov za številne delavke in delavce ter njihove družine uničujoče. Obstaja celo možnost splošnega nazadovanja vseh družbenih kazalnikov. Zato predlagamo, da Mestna občina Velenje nemudoma prične pripravljati dolgoročni razvojni program sanacije posledic, ki v mestu že nastajajo. Prihajajoča nova finančna perspektiva
Evropske skupnosti in aktualno obdobje priprave regijskih razvojnih načrtov je priložnost ne samo za ekonomsko in gospodarsko sanacijo, temveč tudi za večanje družbene kohezije in solidarnosti ter drzne nove zamisli. Prepričani smo, da je to možno samo s koordiniranim aktiviranjem vseh potencialov, ki so v mestu in okolici na voljo.
V Levici smo pri ukrepanju pripravljeni pomagati z vsemi našimi močmi.
ODGOVOR:
Najlepša hvala za pobudo. V Upravi Mestne občine Velenje smo sprejeli in še vedno dnevno sprejemamo, vrsto ukrepov, ki bi v teh izrednih razmerah olajšale življenje občank in občanov in zajezili širjenje koronavirusa. V prihodnjih dneh bomo v Upravi Mestne občine Velenje preverili še ostale možnosti, ki so v naši pristojnosti, za uvedbo izrednih ukrepov za zmanjšanje posledic, ki nastajajo zaradi sprememb poslovanja gospodarskih družb v naši občini. Ukrepe, ki jih bomo sprejeli kot pomoč gospodarstvu bomo poskušali dopolniti z ukrepi, ki jih bo sprejela država.
Odgovor so pripravili v Kabinetu župana
13. marec 2020
Zap. št. 56
Član sveta MATEJ JENKO je podal naslednje vprašanje:
Pred časom sem prosil, da se na fasado nad Unicredit banko na Šaleški c.20 postavijo 2 kameri, ki bodo nadzorovale smeti, ki so v »javnem dobru«, saj notri odlagajo smeti ljudje od vsepovsod (redno prihajajo z avtomobili!). Na seji sem dobil odgovor, da se bo preverilo, ali je mogoče postaviti kamere, pa odgovora še ni. Glede na to, da ste na MOV dali v javnost celo posnetek vandalizma na promenadi in da še vedno niste podali odgovora verjamem, da ne bo problem postaviti kamer, ki danes predstavljajo strošek le nekaj deset evrov. Zato prosim, da uredite vse potrebno, da kamere postavite čim prej, saj je otok praktično ves čas razmetan do neprepoznavnosti (fotografije sem vam že večkrat poslal). Ta otok je potencialno leglo bolezni in zbirališče divjih živali (kune, podlasice, podgane, ščurki, mačke, vrane,…).
Predlagam tudi, da se otok razširi, saj smeti ves čas gledajo iz zabojnikov oz. so poleg njih.
Morda bi bil sedaj celo čas, da se v strogem centru končno razmisli in odloči o otokih, ki bodo skriti in potopljeni v zemljo, kot je to že narejeno v razvitih urbanih okoljih.
ODGOVOR:
Videonadzor na javnih površinah v zakonodaji Republike Slovenije ni izrecno urejen, zato se za njegovo zakonito izvajanje uporabljajo splošne določbe ZVOP-1. Leta 2018 uveljavljeni GDPR je vzpostavitev videonadzora na javnih površinah še bolj zaostril. Po mnenju Informacijskega pooblaščenca videonadzor ekoloških otokov ni dopusten z namenom odkrivanja in dokazovanja prekrškov v zvezi z napačnim odlaganjem odpadkov, zato z njegovo vzpostavitvijo ne bi mogli kaznovati prekrškarjev.
Zbiralnice so bile zasnovane v centralnih predelih mesta po enotnem načrtu. Zavedamo se, da jih bo potrebno posodobiti. S strani vseh treh občin Šaleške doline je bila v začetku marca imenovana delovna skupina za pripravo projekta podzemnih zbiralnic. Poiskali bomo najustreznejšo rešitev vezano na ekonomijo obsega.
Odgovor so pripravili v Uradu za komunalne dejavnosti.
3. marec 2020
Zap. št. 55
Član sveta MATJAŽ PEČOVNIK je podal naslednje vprašanje:
Zanima me, zakaj je križišče v KS Paka pri Velenju brez razsvetljave? Pred mesecem dni smo imeli preko SPV MO Velenje akcijo v omenjeni KS. Na križišču za odcep za dom KS in desno za kamnolom je popolna tema. Krajani so se potožili, da so v veliki nevarnosti pri prečkanju ceste zaradi neosvetlitve. Na žalost morajo prečkati glavno cesto Velenje–Slovenj Gradec. Ko je bila OŠ še aktivna, so imeli celo prehod za pešce. Sedaj nimajo pa ničesar.
ODGOVOR:
Prehoda za pešce na omenjenem odseku ni, ker naj bi bilo po podatkih Direkcije za infrastrukturo, ki ima cesto v upravljanju, premalo pešcev, ki prečkajo cesto. Za ureditev prehoda za pešce mora biti doseženo določeno število prečkanj v koničnih urah. Podobno velja za razsvetljavo. Ker je cesta izven naselja in ob državni cesti, mora razsvetljavo postaviti in z njo upravljati direkcija oz. njihov koncesionar (VOC, Elektrosignal).
Odgovor so pripravili v Uradu za komunalne dejavnosti.
3. marec 2020
Zap. št. 55
Član sveta MATJAŽ PEČOVNIK je podal naslednje vprašanje:
Zanima me, zakaj je križišče v KS Paka pri Velenju brez razsvetljave? Pred mesecem dni smo imeli preko SPV MO Velenje akcijo v omenjeni KS. Na križišču za odcep za dom KS in desno za kamnolom je popolna tema. Krajani so se potožili, da so v veliki nevarnosti pri prečkanju ceste zaradi neosvetlitve. Na žalost morajo prečkati glavno cesto Velenje–Slovenj Gradec. Ko je bila OŠ še aktivna, so imeli celo prehod za pešce. Sedaj nimajo pa ničesar.
ODGOVOR:
Prehoda za pešce na omenjenem odseku ni, ker naj bi bilo po podatkih Direkcije za infrastrukturo, ki ima cesto v upravljanju, premalo pešcev, ki prečkajo cesto. Za ureditev prehoda za pešce mora biti doseženo določeno število prečkanj v koničnih urah. Podobno velja za razsvetljavo. Ker je cesta izven naselja in ob državni cesti, mora razsvetljavo postaviti in z njo upravljati direkcija oz. njihov koncesionar (VOC, Elektrosignal).
Odgovor so pripravili v Uradu za komunalne dejavnosti.