CTRL+ ZA POVEČAVO CTRL- ZA POMANJŠAVO
Goran Bojčevski je magisterij iz klarineta z odliko končal na slovitem salzburškem Mozarteumu. Je tudi skladatelj, glasbo ustvarja za filme, reklame, balet, napisal pa je tudi celovečerno suito Balkanski portreti. Je utemeljitelj novega glasbenega sloga balkan nuevo, ki se opira na njegove balkanske korenine in jih posodablja z elementi klasične in tango glasbe. V zasedbi igrajo pianist Jan Sever, kontrabasist Jošt Lampert, bobnar Žiga Kožar in na kitari Miha Petric. Glasbeniki nedvomno vsak na svojem področju predstavljajo vrh dovršenosti, ko pa se posamezne energije zlijejo v eno samo, dobimo čisto posebno zgodbo. Goran Bojčevski kvintet izvaja predvsem glasbo sveta, vsem dobro poznane skladbe (Piazzola, Mozart, Bach, makedonske ljudske ...).
V primeru slabega vremena koncert odpade.
World music
Razmislite, kaj bi pričakovali od dunajskega ansambla, ki ima valček celo v imenu – in potem pozabite vse. Kvadratni valček kvadrira trikotnik, potiska kroge v elipso in pretvarja vsako piramido v obliko dunajske katedrale. V goste prihaja unikatna akustična in prava novodobna (World music) glasba z Dunaja. Njihove izvirne skladbe, na katere vplivajo jazz in ljudska glasba, so dopolnjene z gorečimi improvizacijami ter so večplastne zgodbe o prestolnici glasbe. Skupino Square Waltz sestavljajo violinistka in avtorica Maria Salamon, basist in avtor Hannes Laszakovits ter kitarist Peter Havliček.
Zaradi slabega vremena je koncert prestavljen iz atrija Galerije Velenje v malo dvorano Doma kulture Velenje.
Koncert pripravljamo v sodelovanju z Avstrijskim kulturnim forumom iz Ljubljane.
Vsestranski istrski glasbenik Rudi Bučar, večkratni nagrajenec najodmevnejših domačih festivalov, bo tokrat nastopil s skupino Istrabend. Že s prvim (etno) albumom je javnosti približal istrske ljudske napeve skozi sodoben glasbeni jezik. Posebno poglavje v Rudijevem ustvarjalnem opusu pa se je začelo z zasedbo Istrabend, ki je nastala leta 2011. V njej sta se ob njem (z)našla dva izjemna glasbenika, harmonikar in skladatelj Janez Dovč ter tubist Goran Krmac. Sodelovanje je rodilo Rudijev tretji samostojni album Rudi in Istrabend, sledil je album Kantajmo in 2015 studijska plošča Konəc. Za prirejanje istrskih ljudskih pesmi s sodobnimi aranžmaji se je odločil tudi zato, ker si želi, da ljudske pesmi ostanejo žive, da jih ljudje spoznajo na svež in sodoben način.
V primeru slabega vremena bo koncert v Domu kulture Velenje.
Avtorska glasba zasedbe Brencl bande je nastala pod vplivom navdušenja nad ljudskim izročilom iz različnih koncev sveta, predvsem pa s seboj nosi močan slovanski duh in deluje, kot da je del njenega izročila, kot da bi nastala na podlagi notnih zapisov ljudskih viž s podstrešja. Čeprav uporabljajo povsem običajne glasbene inštrumente in vokale, so oblikovali povsem originalen zvok. Njihova slovanska krila jih nosijo po svetu glasbe različnih narodov, ki skozi svoje ritme in melodije pojejo v en skupen glas o sreči, žalosti in brezčasju. Brencl banda so: Ana Mezgec – violina, Rok Šinkovec – harmonika in vokal, Matjaž Bajc – kontrabas in vokal ter Andrej Boštjančič – kitara in vokal.
Trije mladi, ustvarjalni in ambiciozni avstrijski glasbeniki svoje glasbene vizije uresničijo z nenavadnim triom, v katerem nam na odru predstavljajo svoj glasbeni potencial, z glasbo predstavljajo življenje in svojevrstno življenjsko energijo. V različnih kombinacijah petja, citer, klarineta, kontrabasa in (diatonične) harmonike so prepričljivi pripovedovalci svoje glasbene zgodbe. Njihov repertoar je zelo pester in obsega vse od alpske ljudske glasbe, v iskanju drugih zvrsti pa so se oprli tudi na starejšo zabavno glasbo, hite iz 50-tih in 60-tih let, stare dunajske pesmi in celo jazz standarde. Harmonikarka in pevka Johanna Dumfart ustvarja melos z mehkim glasom, Fabian Steindl očara publiko s citrami, Michael Dumfart pa izmenično ob petju igra na svoja klarineta (klarinet in bas klarinet) in kontrabas.
Ljoba Jenče se že 30 let posveča zbiranju in ohranjanju slovenske nesnovne kulturne dediščine. Srečanja z ljudskimi pevkami in pevci ter pripovedovalci zgodb, nosilci našega ustnega spomina ji pomenijo najgloblji način spoznavanja slovenske duhovne kulture, kakor tudi dežele, kjer živimo. V zadnjih dveh letih sodeluje tudi s Tomažem Plahutnikom, ki je eden izmed naših najbolj dejavnih citrarjev. Njegova glasbena občutljivost Ljobo navdihuje, da stare ljudske pesmi, ki se sicer pojejo precej pripovedno, interpretira ob milem zvoku citer, kjer pridobijo nove izpovedne razsežnosti. Tomaž Plahutnik se je citer učil pri Stanetu Modecu, šolanje pa nadaljeval na SGBŠ Ljubljana in na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Deluje kot citrarski spremljevalec številnih uspešnih slovenskih pevcev. Izdal je zgoščenko ter več notnih zbirk priredb slovenskih ljudskih in ponarodelih pesmi ter popularnih skladb za citre.
Letos bo v Velenju zopet potekal tridnevni festival Prešmentane citre. Sklepni koncert bo posvečen 20-letnici delovanja Citrarskega društva Slovenije. Najbolj množičen dogodek festivala po udeležbi nastopajočih bo 7. Slovenski citrarski večer, na katerem bodo sodelelovali citrarji (in tudi pevci) iz vse Slovenije. Na srečanju bodo sodelovali številni citrarji in citrarke, že izkušeni in tudi mladi glasbeniki, kakšna citrarska zasedba, učenci in dijaki ter nekateri znani in že uveljavljeni citrarji in citrarke. Posebnost Slovenskega citrarskega večera je, da se na prireditvi izvaja izključno slovenska citrarska glasbe, tako slovenske ljudske pesmi kot tudi ponarodele in umetna avtorska in novonastala glasba, ki jo izvajajo citrarji in citrarke vseh generacij.Program pripravljamo v sodelovanju s Citrarskim društvom Slovenije.